ZBUDUJ SWÓJ WYMARZONY DOM

Budowa domu to jedną z najważniejszych decyzji do podjęcia.

To droga, która składa się z wielu kroków, etapów.

Ważne, aby odpowiednio się do niej przygotować.

Liczymy, że z nasza drobną pomocą uda się Wam zrealizować dom marzeń.

Fundamenty krok po kroku – jak samodzielnie zbudować solidną podstawę domu?

7 października

Wykopy pod fundamenty. Ich budowa to jeden z najważniejszych etapów w procesie stawiania domu. Fundamenty przenoszą ciężar domu na grunt. Są nie tylko podstawą całej konstrukcji, ale także elementem, który chroni dom przed wilgocią, osiadaniem i wszelkimi niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Właściwie wykonana izolacja fundamentów (za pomocą folii, papy czy lepiku) to klucz do tego, aby Twój dom pozostał suchy i ciepły.

Przy budowie domu jednorodzinnego mamy do wyboru dwie metody wykonania fundamentów

Ława fundamentowa to duża, najczęściej betonowa belka, o dużym znaczeniu w budownictwie. Jej zadaniem jest rozkładanie ciężaru budynku równomiernie na całą konstrukcję. Dzięki temu budynek nie zapada się pod swoim ciężarem. Ławy fundamentowe wykonuje się najczęściej ze zbrojonego betonu (żelbet).

Płyta fundamentowa stanowi alternatywę dla tradycyjnej ławy. Jest ona doskonałym rozwiązaniem w przypadku wyjątkowo wymagających warunków gruntowo-wodnych, wysokiego poziomu wód gruntowych, gruntów słabonośnych i wysadzinowych, gruntów nasypowych lub na terenach dotkniętych szkodami górniczymi. Konstrukcja płyty fundamentowej sprawia, że obciążenie rozkłada się na większej powierzchni niż w przypadku ław fundamentowych. Dzięki temu płyty odznaczają się dużą nośnością, gwarantując budynkowi stabilność nawet na bardzo niepewnym gruncie..

Na zdjęciu widać etap z wymurowanymi ścianami fundamentowymi na wylanych ławach fundamentowych. Ściana ta stanowi element nośny budynku. Jest integralną częścią konstrukcji budynku, przenoszącą obciążenia ze ścian, stropu i dachu na fundament, który rozkłada te obciążenia na grunt. Jest narażona na wiele czynników atmosferycznych tj. wilgoć, woda gruntowa, temperatura, dlatego powinna być zabezpieczona odpowiednią izolacją przeciwwilgociową i termiczną. Ściany fundamentowe mogą być monolityczne lub murowane z bloczków betonowych, cegły lub kamienia.

Podczas budowy fundamentów pamiętaj, że wszystko musi być zgodne z projektem. Wymiary i materiały nie mogą być samowolnie zmieniane – projekt został przygotowany tak, aby konstrukcja wytrzymała obciążenia przez lata. Dlatego nie ma miejsca na oszczędności w tej kwestii.

Budowa fundamentów to kluczowy krok na drodze do wymarzonego domu. Choć na pierwszy rzut oka może wydawać się skomplikowana, przy zachowaniu właściwego planu i dbałości o szczegóły, wszystko przebiegnie bez problemu. Fundamenty to podstawa, na której oprze się cały Twój dom, dlatego warto poświęcić temu etapowi odpowiednią uwagę.

Pozwolenie wydane – Twoje marzenie zaczyna się spełniać, zaczynasz pierwszy etap budowy.

23 września

To ten moment, na który czekałeś. Kupiłeś działkę, stworzyłeś projekt domu i otrzymałeś wszystkie potrzebne pozwolenia do rozpoczęcia budowy. Od tego momentu cała wizja, jaką tworzyłeś w głowie, zaczyna się realizować.

Już teraz na plac budowy wjeżdża ciężki sprzęt i rozpoczyna się przygotowanie działki pod przyszłe prace budowlane. Do tych prac zaliczamy oczyszczanie i wyrównanie terenu działki oraz wykopy pod fundamenty.

Pierwszym zadaniem w ramach prac ziemnych jest likwidacja niepotrzebnych krzewów i drzew na obszarze przeznaczonym pod budowę. Zanim cokolwiek zetniesz, sprawdź w lokalnym urzędzie czy nie potrzebujesz na to zgody.

Kolejnym zadaniem jest usunięcie wierzchniej warstwy gleby roślinnej na głębokość około 15-30 cm. Wykorzystasz ją później do prac związanych z zagospodarowaniem terenu po ukończeniu budowy np. do jego wyrównania lub stworzenia ogrodu.

Wyrównanie działki polega na wywiezieniu lub usypaniu ziemi w celu wyrównania różnic wysokości na działce budowlanej. Dzięki niwelacji bezpieczne usytuowanie fundamentów będzie znacznie łatwiejsze.

Teraz czekają Cię prace geodezyjne. Geodeta wytycza miejsce, gdzie ma stanąć dom w oparciu o wcześniej zatwierdzony projekt architektoniczno-budowlany.

Budowa domu wiąże się z pracą ciężkiego sprzętu. Nie zapomnij o zapewnieniu  bezpiecznego podjazdu i utwardź drogę dojazdową. Zbuduj ogrodzenie na czas budowy oraz zamontuj tablicę informacyjną w widocznym miejscu.

Ostatnim etapem jest przygotowanie wykopów pod fundamenty. Po wytyczeniu obszaru rozpoczyna się praca koparki. Możesz czasowo zabezpieczyć wykopane obszary przed osunięciem, na przykład poprzez zastosowanie podpór tymczasowych lub systemów zbrojeniowych.

Czas pójść dalej z realizacją marzeń.

11 września

Obraz autorstwa mindandi na Freepik

Pozwolenie na budowę jest kluczowym krokiem w spełnieniu marzeń o własnym domu. Warto dowiedzieć się z wyprzedzeniem jakie dokumenty będą potrzebne, aby nic nie opóźniło całego procesu.

Wśród tych najbardziej podstawowych nie może zabraknąć:

– Projektu budowlanego –to kluczowy dokument obrazujący naszą inwestycję. Musi być wykonany przez projektanta z odpowiednimi uprawnieniami. Składa się z trzech głównych części: projektu zagospodarowania działki lub terenu, projektu architektoniczno-budowlanego oraz projektu technicznego.

– Decyzji o warunkach zabudowy, gdy dla terenu nie ma opracowanego planu miejscowego –określa ona co dokładnie możemy zrealizować na naszej działce

– Oświadczenia o prawie do dysponowania przez nas nieruchomością na cele budowlane.

Szczegółowe wymagania dot. dokumentacji mogą różnić się w zależności od lokalnych przepisów, warto zawsze  w pierwszym kroku skonsultować się z lokalnym urzędem lub specjalistą.

Bądź cierpliwy – procedura uzyskiwania pozwolenia na budowę może zająć kilka tygodni.

Wymarzona działka jest Twoja – akt podpisany – co dalej?

21 sierpnia

Pierwszą rzeczą jest złożenie wniosku do Sądu Rejonowego, zrobi to za Ciebie Notariusz, który asystował podczas zakupu.

Kolejne kroki skieruj do właściwego Urzędu Gminy lub Miasta, który ustali wysokość należnego podatku od nieruchomości.

Jeśli działka nie jest uzbrojona, to czas na uzyskanie informacji o możliwości wykonania przyłączeń: gazu, kanalizacji, wody oraz energii elektrycznej.

Zgłoś się do lokalnego architekta, pomoże on zaprojektować dom, który spełni Twoje potrzeby działając w wytycznych planu zagospodarowania przestrzennego. W przypadku braku planu, wesprze Cię w wystąpieniu o warunki zabudowy.

Odpowiedni projekt jest kluczowy, to dom, który będzie służył Tobie i rodzinie przez lata.

Odpowiedz sobie na pytania w jaki sposób spędzacie czas. Czy popołudnia spędzacie razem w salonie czy w swoich, oddzielnych przestrzeniach? Czy podoba Wam się koncepcja otwartej kuchni, czy jednak wolicie oddzielne, zamknięte pomieszczenie ? Jak często przyjmujecie gości? Z ilu samochodów korzystacie? Czy potrzebne wam poddasze?

To pomoże w stworzeniu wnętrza funkcjonalnego, skrojonego pod Ciebie i Twoją rodzinę.

Możesz posiłkować się gotowymi projektami, dostępnymi w Internecie. Pamiętaj jednak, że i z takim projektem musisz udać się do architekta, aby opracował adaptację pod konkretną działkę.

Projekt wraz z adaptacją to niezbędny element do wystąpienia o pozwolenie na budowę.

Wybierzamy wymarzoną działkę

Jeśli posiadasz już fundusze na zakup działki to doskonale, nieruchomość może stać się wkładem własnym przy występowaniu o kredyt na budowę domu.

Działkę możesz również zakupić z kredytu hipotecznego lub gotówkowego. – szerzej o kredytach przeczytasz w kolejnych wpisach na naszym blogu.

Mając finansowanie sprawdź wszystkie dokumenty: księgę wieczystą, wypis i wyrys z ewidencji gruntów.

Upewnij się, że zweryfikowałeś wszystkie informacje i są dla Ciebie jasne. Nie bój się zadawać pytań sprzedającemu, on najlepiej zna sytuację.

Nie korzystaj ze wzorów umów dostępnych w Internecie. Do zawarcia umowy kupna działki niezbędna jest wizyta u notariusza. Podczas odczytywania umowy nie bój się zadawać pytań.

Posiadając akt własności rozpoczynasz kolejny etap swojej podróży.  Jesteś coraz bliżej wymarzonego domu.

Badanie geotechniczne gruntu najlepiej wykonać jeszcze przed zakupem działki.

Nie tylko odpowie na pytanie jak powinny wyglądać fundamenty i konstrukcja budynku, to również niezbędny element  przy uzyskaniu pozwolenia na budowę.

Badanie polega na wywierceniu otworów w ziemi i pobraniu próbek gruntu do badania właściwości geotechnicznych terenu. Najlepiej zlecić je specjalistycznej firmie inżynieryjnej, zajmującej się geotechniką.

Ekspertyza powstała na kanwie tych badań posłuży jako plan działania dla wykonawców budowy i pozwoli zaprojektować trwałą i bezpieczną konstrukcję w danym środowisku gruntowym.

Nieprawidłowo zaprojektowane fundamenty mogą prowadzić do pękania ścian, osiadania budynku i konieczności kosztownych napraw.

Jeśli masz już działkę, której jakość gruntu nie spełnia oczekiwań, nie jest to sytuacja bez wyjścia. Możesz dopasować technologię posadowienia budynku do zastanych warunków lub zdecydować o wymianie całego gruntu. Oba te rozwiązania są kosztowne, ale pozwolą CI budować w wymarzonej lokalizacji.

Nie ograniczaj się do opinii znajomych. Ten wybór musi odpowiadać Tobie.

Spisz na kartce rzeczy, które są dla Ciebie ważne np. odległość od tras rowerowych czy ciekawych miejsc na spacery. Nie zapominaj o rzeczach, których możesz się obawiać jak na przykład duże natężenie ruchu.
Wybierz się na spacer po okolicy, zadawaj pytania spotkanym tam ludziom. Nikt lepiej jak mieszkańcy, nie będzie znał na nie odpowiedzi.

Zadaj sobie pytanie czy widzisz tu siebie i swoją rodzinę jak spędzacie czas na tarasie lub w ogrodzie?.

Odpowiedź na to pytanie określi czy znalazłeś swój dom – swoją działkę.

Wstępnie określ ceny działek w okolicy i budżet potrzebny na zakup. Przeglądaj popularne portale nieruchomości jak otodom i olx.

Notuj z ofert najważniejsze dane – powierzchnia, cena za metr, media oraz kształt działki.

Cena zależy od wielu czynników i nie zawsze „tańsza” oferta jest taką w rzeczywistości.

Działki bez przyłączonych mediów mogą na pierwszy rzut oka wydawać się bardziej atrakcyjne, ale tylko pozornie. Dodatkowe koszty poniesiesz na dalszym etapie.

Zwróć uwagę na kształt działki. Najchętniej wybierany to kształt prostokąta – ustawny, pasuje do wielu projektów domów.

Jednak zanim zdecydujesz się na zakup działki, upewnij się, czy będziesz mógł na niej budować. Sprawdź, czy rejon objęty jest miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, czy też konieczne będzie wystąpienie o warunki zabudowy.

Te dokumenty określają przeznaczenie gruntów pod zabudowę. Definiują m.in. wysokość budynku, kąt nachylenia dachu, powierzchnię zabudowy, jak i  sposób zaopatrywania w energię, wodę itp.

Wszystko powyższe ma ogromny wpływ na finalny kształt budynku. Jeśli cokolwiek budzi Twoją niepewność, skontaktuj się z lokalnym projektantem. Pomoże on skonfrontować plany z możliwościami.

Najlepiej, gdy działka objęta jest planem miejscowym lub posiada decyzję o warunkach zabudowy. To znacznie przyspiesza budowę. Jeśli tak nie jest, negocjuj ze sprzedającym, wskaż uzyskanie warunków jako podstawę do podjęcia decyzji o zakupie działki.

Nie kupuj działki, bez pewności, że będziesz mógł wybudować na niej swój wymarzony dom.

Budowa domu to inwestycja na lata. Nie jest najłatwiejsza i bywa złożona, ale stawia sobie za cel stworzenie domu naszych marzeń, dopasowanego do potrzeb mieszkańców. Domu, w którym każdy będzie czuł się wspaniale i będzie do niego chętnie wracał.

Pierwszym, podstawowym etapem jest wybór odpowiedniej działki. Zwracaj uwagę na różne elementy, które zadecydują o właściwym wyborze.

Najważniejszy z nich to lokalizacja. Wygodny dojazd do pracy, sklepów, natężenie ruchu. Idealnie, gdy jest blisko do wygód miasta, jednocześnie nieco w oddali od jego hałasów. Jak wygląda sąsiedztwo? Czy jest spokojne i bezpieczne? Wszystko to będzie to miało pozytywny wpływ na jakość Waszego życia oraz odpowiedni wypoczynek.

Ważnym elementem jest cena. W różnych częściach miasta, działki wyceniane są inaczej. Najdroższe działki zlokalizowane są najbliżej centrum, ale ich liczba jest bardzo ograniczona. Na obrzeżach miasta ceny są bardziej przystępne. Co więcej często mamy więcej przestrzeni wspólnej dla dzieci do zabawy.

Pamiętaj, aby wziąć pod uwagę nie tylko cenę zakupu, ale również koszty uzbrojenia działki czy dodatkowej infrastruktury.
Dokonując wyboru, warto spojrzeć na widoki, najbliższe otoczenie. Czy z działki roztaczają się ładne widoki, które będą towarzyszyć nam przy porannej kawie, bądź popołudniowym relaksie ?
Czy działka zapewni nam odpowiednią prywatność ?

Ostatecznie, wybór działki jest kwestią bardzo indywidualną i zależy od Twoich potrzeb i preferencji.

Najważniejsze, aby wybrać działkę, w której czujesz się dobrze i na której będziesz mógł zbudować dom swoich marzeń.