ZBUDUJ SWÓJ WYMARZONY DOM

Budowa domu to jedną z najważniejszych decyzji do podjęcia.

To droga, która składa się z wielu kroków, etapów.

Ważne, aby odpowiednio się do niej przygotować.

Liczymy, że z nasza drobną pomocą uda się Wam zrealizować dom marzeń.

Określiłeś budżet oraz lokalizację. Czas sprawdzić, jak tu się mieszka?

11 lipca

Nie ograniczaj się do opinii znajomych. Ten wybór musi odpowiadać Tobie.

Spisz na kartce rzeczy, które są dla Ciebie ważne np. odległość od tras rowerowych czy ciekawych miejsc na spacery. Nie zapominaj o rzeczach, których możesz się obawiać jak na przykład duże natężenie ruchu.
Wybierz się na spacer po okolicy, zadawaj pytania spotkanym tam ludziom. Nikt lepiej jak mieszkańcy, nie będzie znał na nie odpowiedzi.

Zadaj sobie pytanie czy widzisz tu siebie i swoją rodzinę jak spędzacie czas na tarasie lub w ogrodzie?.

Odpowiedź na to pytanie określi czy znalazłeś swój dom – swoją działkę.

Sprawdzamy co jest dostępne i na co nas stać.

5 lipca

Wstępnie określ ceny działek w okolicy i budżet potrzebny na zakup. Przeglądaj popularne portale nieruchomości jak otodom i olx.

Notuj z ofert najważniejsze dane – powierzchnia, cena za metr, media oraz kształt działki.

Cena zależy od wielu czynników i nie zawsze „tańsza” oferta jest taką w rzeczywistości.

Działki bez przyłączonych mediów mogą na pierwszy rzut oka wydawać się bardziej atrakcyjne, ale tylko pozornie. Dodatkowe koszty poniesiesz na dalszym etapie.

Zwróć uwagę na kształt działki. Najchętniej wybierany to kształt prostokąta – ustawny, pasuje do wielu projektów domów.

Wybrałeś już okolicę, to tu chcesz zamieszkać. Tutaj widzisz swój dom.

1 lipca

Jednak zanim zdecydujesz się na zakup działki, upewnij się, czy będziesz mógł na niej budować. Sprawdź, czy rejon objęty jest miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, czy też konieczne będzie wystąpienie o warunki zabudowy.

Te dokumenty określają przeznaczenie gruntów pod zabudowę. Definiują m.in. wysokość budynku, kąt nachylenia dachu, powierzchnię zabudowy, jak i  sposób zaopatrywania w energię, wodę itp.

Wszystko powyższe ma ogromny wpływ na finalny kształt budynku. Jeśli cokolwiek budzi Twoją niepewność, skontaktuj się z lokalnym projektantem. Pomoże on skonfrontować plany z możliwościami.

Najlepiej, gdy działka objęta jest planem miejscowym lub posiada decyzję o warunkach zabudowy. To znacznie przyspiesza budowę. Jeśli tak nie jest, negocjuj ze sprzedającym, wskaż uzyskanie warunków jako podstawę do podjęcia decyzji o zakupie działki.

Nie kupuj działki, bez pewności, że będziesz mógł wybudować na niej swój wymarzony dom.

Wybór działki – określ lokalizację i budżet

27 czerwca

Budowa domu to inwestycja na lata. Nie jest najłatwiejsza i bywa złożona, ale stawia sobie za cel stworzenie domu naszych marzeń, dopasowanego do potrzeb mieszkańców. Domu, w którym każdy będzie czuł się wspaniale i będzie do niego chętnie wracał.

Pierwszym, podstawowym etapem jest wybór odpowiedniej działki. Zwracaj uwagę na różne elementy, które zadecydują o właściwym wyborze.

Najważniejszy z nich to lokalizacja. Wygodny dojazd do pracy, sklepów, natężenie ruchu. Idealnie, gdy jest blisko do wygód miasta, jednocześnie nieco w oddali od jego hałasów. Jak wygląda sąsiedztwo? Czy jest spokojne i bezpieczne? Wszystko to będzie to miało pozytywny wpływ na jakość Waszego życia oraz odpowiedni wypoczynek.

Ważnym elementem jest cena. W różnych częściach miasta, działki wyceniane są inaczej. Najdroższe działki zlokalizowane są najbliżej centrum, ale ich liczba jest bardzo ograniczona. Na obrzeżach miasta ceny są bardziej przystępne. Co więcej często mamy więcej przestrzeni wspólnej dla dzieci do zabawy.

Pamiętaj, aby wziąć pod uwagę nie tylko cenę zakupu, ale również koszty uzbrojenia działki czy dodatkowej infrastruktury.
Dokonując wyboru, warto spojrzeć na widoki, najbliższe otoczenie. Czy z działki roztaczają się ładne widoki, które będą towarzyszyć nam przy porannej kawie, bądź popołudniowym relaksie ?
Czy działka zapewni nam odpowiednią prywatność ?

Ostatecznie, wybór działki jest kwestią bardzo indywidualną i zależy od Twoich potrzeb i preferencji.

Najważniejsze, aby wybrać działkę, w której czujesz się dobrze i na której będziesz mógł zbudować dom swoich marzeń.